تا انسان « عبدالله » نشود ، « عندالله » نخواهد شد.

شارژ هفته
شارژ ۱۱ گرگ ها گوزن‌های بدشانس رو نمی‌کشند؛ اونا گوزن های ضعیف رو می‌کشند! (از فیلم رودخانه ویند)
اینجا شارژ های هفتگی را جمعه به جمعه می نویسم.
دنبالم کن!
ثبت رایانامه در خبرنامه
ثبت شماره در خبرنامه

آشنایی با دکتر سید حسین نصر

هیچ آرزویی جز مرگ و دفن در ایران ندارم . من به آقای دکتر نصر گفتم : آیا صحیح است که شما گفته اید فقط در صورت دعوت شخص آقای خامنه ای به ایران می آیید ؟ که آقای دکتر نصر در پاسخ گفتند : منظور ، تضمین ایشان مبنی بر ایجاد امنیت است .

دکتر سیدحسین نصر در فروردین ۱۳۱۲ در تهران متولد شد . پدر ایشان ، سید ولی‌ الله نصر ، همانند پدر بزرگشان ، پزشک دربار بود و اهل کاشان . ایشان از جانب مادر ، نواده ی شیخ فضل الله نوری رحمه الله است . دکتر سید حسین نصر  تحصیلاتِ ابتدایی را در مدرسه‌ ای نزدیک خانه ی پدری  در خیابان جمهوری تهران گذراندند . در همان کودکی شروع به آموختن زبان فرانسوی کردند و علوم اسلامی را نزد پدر می‌آموختند . سپس به دبیرستان فیروز بهرام جهت ادامه ی تحصیل رفتند .

ایشان در دوازده سالگی به آمریکا فرستاده شد و در مدرسه ی شبانه روزی پدی در نیوجرسی ثبت نام کرد . در سال ۱۹۵۰ ، رتبه ی ممتاز  مدرسه ی خود را به دست آورد . در چهار سال تحصیلات این مدرسه ، دکتر نصر ، زبان انگلیسی ، علوم ، تاریخ آمریکا ، فرهنگ غربی و تعالیم مسیحی را آموخت .

ایشان برای ادامه ی تحصیلات دانشگاهی ، انستیتوی تکنولوژی ماساچوست را برگزید . بورس تحصیلی به ایشان تعلق گرفت و  نخستین دانشجوی ایرانی بود که در مقطع لیسانس در آن مؤسسه  به تحصیل پرداخت . ایشان رشته ی فیزیک را برای ادامه ی تحصیل برگزید . دکتر نصر در MIT  تحت تأثیر فیلسوف بزرگ فریتهوف شوان قرار گرفت و بالاخره توانست با کارنامه‌ ای درخشان فارغ التحصیل شود . تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه هاروارد آغاز کرد و پس از دریافت کارشناسی ارشد در رشته ی ژئوفیزیک دو سال بعد در سال ۱۹۵۸ در رشته ی  تاریخِ علم با گرایش علوم اسلامی با درجه دکتری فارغ التحصیل شد . دکتر نصر بعد از فراغت از تحصیل به ایران آمدند و ریاست دانشگاه صنعتی شریف را عهده دار شدند .

دکتر نصر در زمینه ی عرفان و فلسفه ی اسلامی دستی چیره دارند و مباحث ایشان با استاد شهید مرتضی مطهری رحمه الله و علامه رفیعی قزوینی رحمه الله بازتاب‌های مثبت و فراوانی داشت.

دکتر نصر از همکاران اصلی هانری کربن در تهیه ی کتاب « تاریخ فلسفه ی اسلامی » بوده‌ و از شاگردان ایشان می‌توان به دکتر غلامعلی حداد عادل و ویلیام چیتیک اشاره کرد . ایشان مدتی نزد علامه طباطبایی رحمه الله شاگردی کرد و بسیار تحت تأثیر علامه قرار گرفت و کتاب « شیعه در اسلام » آن زنده یاد را به انگلیسی باز گرداند .

دکتر نصر به دلیل عمق مطالعات علم شناسی ، فلسفی ، اسلامی و دین‌شناسی تطبیقی ، پیوند با جریان فکری « حکمتِ خالده » و شخصیت برجسته ی آن فریتهوف شوان ، تألیف کتب فراوان درباره ی اسلام در دنیای کنونی به زبان انگلیسی ،  تبدیل به جهانی‌ترین اندیشمند مسلمان دنیای معاصر شده‌ است .

آثار این اندیشمند به زبان‌های مختلفی از جمله انگلیسی ، عربی ، فرانسوی ، ترکی ، اندونزیایی ، مالزیایی ، هلندی ، ایتالیایی ، ژاپنی ، آلبانیایی ، اردو ، بنگالی ، پرتقالی و اسپانیایی ترجمه شده‌است .

پس از چندین سال تدریس در دانشگاه های مختلف در آمریکا ، بالاخره  پیشنهاد کرسی دائم استادی در دانشگاه جرج واشنگتن به ایشان داده شد که ایشان نیز  پذیرفت و تا به امروز در همانجا به تدریس مشغولند .

پس از انقلاب ، دکتر نصر به اتقاق خانواده ی خود به آمریکا مهاجرت کرد و فرزند ایشان ، « دکتر ولی رضا نصر »  نیز از شناخته شدگان مسائل خاور میانه و اسلام است و از اعضای فعال شورای روابط خارجی آمریکا به شمار می‌رود . دکتر ولی رضا نصر همچنین مدتی به عنوان مشاور باراک اوباما در مسائل خاور میانه فعالیت می کرد .

مهم ترین آثار دکتر سید حسین نصر :

 • معرفت و امر قدسی
 • اسلام و تنگنا های انسان متجدّد
 • تاریخ فلسفه ی اسلامی ( با همکاری هانری کربن )
 • سه حکیم مسلمان ( ابن سینا ، ابن عربی و سهروردی )
 • آموزه‌ های صوفیان از دیروز تا امروز
 • قلب اسلام ( پس از حادثه ۱۱ سپتامبر نوشته شد . )
 • کتاب شناسی بیرونی
 • آرمان ها و واقعیات اسلامی
 • هنر اسلامی و معنویت
 • جلال الدین رومی ، شاعر و حکیم والامقام ایرانی
 • مقدمه‌ای بر اصول جهان شناسی اسلامی
 • نیاز به علم مقدس
 • محمد صلی الله علیه و آله ، مرد خدا
 • مکه ی مکرمه و مدینه ی منوره
 • دین و نظام طبیعت
 • هنر مقدس در فرهنگ ایرانی
 • سنت عقلانی اسلامی در ایران
 • معرفت و معنویت

از جمله مشاغل و مناصب دکتر نصر می توان به ریاست دانشگاه های صنعتی شریف و تهران ، عضویت در آکادمی علوم یونان ، استادی دانشگاه جرج واشنگتن و … را ذکر کرد .

لازم به ذکر است که حجه الاسلام و المسلمین دکتر الویری ( عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام تهران ) در سفرنامه ای که از سفر اخیر خود به آمریکا منتشر ساخته اند ، گفته اند : « در جلسه ای خصوصی که خدمت جناب آقای دکتر نصر رسیدم ، ایشان گفتند : که هیچ آرزویی جز مرگ و دفن در ایران ندارم . من به آقای دکتر نصر گفتم : آیا صحیح است که شما گفته اید فقط در صورت دعوت شخص آقای خامنه ای به ایران می آیید ؟ که آقای دکتر نصر در پاسخ گفتند : منظور از دعوت ، تضمین ایشان مبنی بر ایجاد امنیت است . دکتر نصر در ادامه گفتند : من شرایط را برای ایجاد کرسی شیعه شناسی در دانشگاه جرج واشنگتن فراهم کرده ام و این نیاز به حمایت ایران دارد و اگر این اتفاق تا قبل از بازنشستگی من ، انجام نشود ، فرصت را از دست داده ایم . »

 • من برای نظر شما و آزادی نظر شما احترام فراوان قائلم . نظر شما در این پایگاه ، بلافاصله منتشر می شود.
 • چنان چه آدرس رایانامه ی خود را وارد نمایید ، از پاسخ بنده آگاه می شوید.

از لطفتان سپاسگزارم
دیدگاه دیگران
 1. حاتمی

  درود بر اهل حقیقت مخصوصا سلطان علی گنابادی واللهم اخذل اعدائهم

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام و ارادت . ما هم مثل شما بر « اهل حقیقت » درود فرستاده و برای دشمنان آنان نیز آرزوی هدایت می کنیم .

 2. امیرعلی

  سلام.به نظرم ویکی پدیا آقای نصر اینجا کپی شده..!

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام محضر عزیز گرامی .
   نه ؛ مقداری حذف و اضافه شده است 🙂 متأسفانه اطلاعات موجود در مورد این فیلسوف شهیر مسلمان بسیار اندک است .

 3. وطن دوستِ دین پرست

  آیا اسلام شناسی به شما نیاموخته که در خدمت ظالم نباشید؟ موضوع ساده ای است اما عمل به آن سخت است. امیدوارم آزرده خاطر نشوید بدانید که جوانان این مرز و بوم بیش از هرکس به وجود شما که سرمایه های آنها هستید نیاز دارند. در پناه حق باشید.

  • امیر کریمی گنابادی

   سلام و ارادت
   شما لطف دارید که ضعیفی مثل بنده رو جزء سرمایه های این مرز و بوم می دونید اما این در خدمت ظالم رو متوجه نشدم که دقیقاً منظورتون چیه !

 4. وطن دوستِ دین پرست

  با سلام و تشکر از پاسخ جنابعالی
  بنده از شما عذر خواهی می کنم که منظورم به درستی معلوم نبود. بنده نوشته قبلی را خطاب به آقای دکتر نصر نوشتم نه جنابعالی به امید اینکه ایشان مطالعه کنند. جزء سرمایه های مملکت و در خدمت ظالم بودن خطاب به جنابعالی نیست. با عرض معذرت مجدد.

  • امیر کریمی گنابادی

   سلام و ارادت مجدد
   لطف کردید که توضیح دادید . حالا در خدمت ظالم بودن، مصداقش من نبودم، یعنی دیگه سرمایه هم نیستم ؟! 🙁

 5. وطن دوستِ دین پرست

  با سلام مجدد از نظر بنده ایرانی هر کجا و در هر موقعیتی باشد به صورت بالقوه سرمایه اجتماعی و ملی ایرانیان محسوب می شود. اما از جنابعالی شناختی ندارم ان شاالله که به طور بالقوه هم سرمایه اجتماعی هستید یا خواهید شد. با تشکر

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام مجدد
   حق با شماست.
   در نظر قبلی، شوخی کردم 🙂
   ان شاء الله که به طور بالفعل هم سرمایه باشیم.

 6. محبوب

  مابداشتن امثال شما افتخار میکنیم ایکاش میشد دراین مملکت از وجود حضرتعالی استفاده میشد بامید روزی که این اب وخاک میزبان قدوم دانشمندان فرهیخته ای چون شما باشد

 7. محبوبه

  با سلام
  میخواستم راز موفقیت خود توضیح دهید،اینجانب دانشجوی ترم۲ ارشد الیهات (تاریخ و تنمدن ملل اسلامی )میباشم
  با تشکر

  • امیر کریمی گنابادی

   سلام بر شما
   خوش آمدید ؛
   منظورتان دکتر نصر هستند دیگر ! چون حقیر که موفقیتی ندارم که بخواهد راز داشته باشد !!
   تنویرِ افکارِ عمومی کنید .

 8. ali

  سلام بر شما و همه خوانندگان و محققان گرامی چند سوال میپرسم و امیدوارم جواب قانع کننده ای ببینم

  ایا پدر ایشان (سید حسین نصر) فریمیسن “فراماسونر”بوده؟

  و چرا ایشان به ایران برنگشتند ایا کاری در خصوص ایران کرده اند که باعث شده نتوانند به ایران برگردند و چرا خودش و پسرش در خدمت غرب و سلطه گران سیستم استعماری امریکا و غرب بویژه امریکا به خدمت در امده اند

  • امیر کریمی گنابادی

   سلام و درود بر شما
   خوش آمدید ؛

   در مورد پدر آقای سید حسین نصر یعنی جناب سید ولی الله نصر که اطلاع دقیق ندارم . ( اهل تحقیق اگر نظر موثقی دارند بنده منتشر می کنم . )

   در مورد عدم بازگشت ایشان به ایران ، به نظر من ، لزوماً به این معنا نیست که کاری علیه ایران کرده باشند . بلکه در مواردی ، همان آوان انقلاب ، بسیاری از نخبگان علمی و اقتصادی و … ( از جمله دکتر نصر و آقای محمود خیامی و … ) به دلیل برخی هم کاری هایشان با دستگاه حاکم ، به شکل های مختلف ، مجبور به رفتن از ایران شدند و در صورت ماندن ، احتمال هتک حرمت های فراوان برایشان دور از تصور نبود . ( باز هم اگر محققین ، پاسخی داشته باشند ، بنده با کمال میل منتشر می کنم . )

   ممنونم …

 9. پریسا

  ممنون میشم اگر مقاله ی ایران پل فیروزه دکتر حسین نصر را به اشتراک بگذارید.
  البته در اینکه این مقاله نوشته ی حسین نصر هست ویا نادر اردلان تردید دارم، لطفا راهنمایی بفرمایید.
  سپااس

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام و احترام ؛
   « ایران ، پل فیروزه » کتاب تصویری هست و نه مقاله ؛ ترکیب تصاویر یک عکاس کانادایی با متن های آقای سید حسین نصر هست . سال های سال پیش منتشر شده و ظاهراً الان کمیاب هست اما در کتابخانه های زیر می توانید امانت بگیرید ( به احتمال قریب به یقین ) :
   کتابخانه ی آستان قدس رضوی ( حرم مطهر رضوی ) – کتابخانه ی مجلس شورای اسلامی ( تهران ) – کتابخانه ملی ( تهران ) – کتابخانه ی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ( تهران ) – کتابخانه ی آیت الله وزیری ( یزد ) – کتابخانه ی مروج ( یزد ) – کتابخانه ی هرندی ( کرمان ) – کتابخانه ی دانشگاه بین المللی امام خمینی ( قزوین ) – کتابخانه ی دانشگاه شاهد ( تهران ) – کتابخانه ی دانشگاه علامه طباطبایی ( تهران ) – کتابخانه ی دانشگاه الزهراء ( تهران ) – کتابخانه ی آستان مقدس حضرت معصومه ( قم ) – کتابخانه ی مرکزی شهرداری ( اصفهان ) – کتابخانه ی امامزاده یحیی ( تهران ) – کتابخانه ی دانشگاه علم و صنعت ( تهران ) – کتابخانه ی دانشگاه فردوسی ( مشهد ) – کتابخانه ی مولوی ( شهرکرد ) – کتابخانه ی شهید دستغیب ( بافت ) – کتابخانه ی شیخ صفی الدین ( اردبیل ) – کتابخانه ی روزبهان ( شیراز ) – کتابخانه ی مرکزی ( بم ) و احتمالاً چند جای معدود دیگر .
   موفق باشید …

 10. فریبا

  استاد حسین نصر یکی از مفاخر ایران اسلامی است.من درباره زندگی ایشان و پیشینه غنی و ارزشمند شان مطالعه کردم. و واقعا افتخار میکنم که این چنین مردانی در سراسر دنیا به کرسی مناصبی نشسته اند که در علوم مختلف منشاء اثر و صاحب سبک و سخن ویژه‌ای بوده‌اند و مایه فخر و مباهات ایران و ایرانی و حتی جهان اند. برایشان سلامتی و عزت و سرفرازی و توفیق روز افزون از خداوند متعال خواستارم. امیدوارم آموزه‌ها و تجارب و تعالیم ایشان منبع و راهنمای پویندگان راه حقیقت باشد.

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام و احترام فراوان ؛
   من نیز با شما موافقم . امیدوارم عزت روز افزون ، روزی مداوم ایشان باشد و روزی ایرانیان را توان و یارای دریافت معارف از جانب این مرد گرامی باشد .

 11. حسین

  بعد مطالعه این مقاله متوجه شدم در آمریکا آزادی بیان زیادی هست که دکتر نصر چنبن جایگاهی اونجا دارن

 12. لایقی

  سلام لطفا اگه ایمیل دکتر نصر رو دارید به بنده لطف کنید. جهت یک مشاوره علمی می خوام. ممنونم

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام و احترام ؛
   آدرس رایانامه ای که به عنوان رایانامه ی رسمی جناب آقای دکتر سید حسین نصر مطرح هست ، shnasr@gwu.edu می باشد .
   ( این رایانامه ، متعلق به دپارتمان ادیان دانشگاه کلمبیا در واشنگتن می باشد . )
   توصیه می شود نامه ی خود را به زبان انگلیسی بنویسید .

 13. لایقی

  از مرحمت جناب عالی سپاسگزارم. جناب دکتر نصر هم انسانی مانند دیگران هستند که ممکنه در زندگان و سلوک فکری و اجتماعیشون اشتباهات و خطاهایی داشته باشند. حساب هر کس با خداست. اما ما امروزه نمیتونیم از نقش بی بدیل ایشون در معرفی اسلام شیعی و فکر تشیع به مراکز آکادمیک جهان که ارتباطشون با ما قطع هست چشم پوشی کنیم. آن هم در عصر اسلام داعشی و لیبرال. هر چند ممکنه نقدهایی هم به فکر ایشون وارد باشه. احترام دانش و دانشمند همواره مورد تاکید بزرگان دین ما بوده و هست. با آرزوی توفیق برای همه ی دوست داران دین و فرهنگ این مرز و بوم

 14. لایقی

  ضمنا بر خودم لازم میدونم به تناسب پسوند لقب کریمانه ی شما یعنی گنابادی به عارف سوخته دل و بی بدیل و حقیقی اون سرزمین یعنی مرحوم بهلول که از ریاکاری و دغل بازی و فریبکاری مدعیان ناصاف ارشاد به دور بود و بی ادعا زیست و بی ادعا از دنیا رفت و در شهر شما روی در نقاب خاک کشید سلام بدم و عرض احترام کنم

 15. هادی

  از اینکه آقای نصر اینقدر متواضع هستند و ازشخص امام زمان طلب امان نامه نکردندتا تشریف فرما شوند، خوشحالم.
  گویی اینکه وقتی تشریف میبردند آمریکا شخص آقای کارتر برای ایشان دعوت نامه یا نامه فدایت شوم فرستاده بودند تا این به اصطلاح ( وطن ) آرزو را ترک کنند و بروند در حالی که این وطن به ایشان نیاز داشت تا خود را بسازد.
  درباره هشت سال جنگ چیزی نمیگویم که خود مثنوی هفتاد ( هزار ) من است.
  حال که تمام خدماتش به حساب غیر واریز گشته میخواهد جنازه ش را برایمان بیاورد ( بهتر است که غصه آن را نخورد چون دولت تدمیر و ناامیدی با هزینه از جیب ملت زحمت این مهم را خواهد کشید)
  ایشان اگر یک ملی گرا هم میبود نباید از این مملکت میرفت چه رسد به یک نفر به قول خودشان (مذهبی)
  ایشان ثابت کردند که برای ایران ارزشی قائل نیست پس چرا به دروغ ژست وطن پرستها را به خود میگیرد که آرزویش مرگ و دفن در ایران است.
  و ((((( بیچاره علامه طباطبایی))))) که خدای رحمتش کند.

 16. جابر ابراهيمى

  سلام خدمت حضرات محترم
  جناب نصر قائل بر فلسفه جاودانه و حکمت خالده هستند و براى ادیان وحدت را میپسندند و بین ظاهر و باطن ادیان نیز فرق قائلند که در ظاهر فرق دارند ولى در باطن یکى هستند( این موضوع با اصل خاتمیت اسلام و عدم ظهور ادیان پس اسلام در تعارض است) و اینکه شریعت از حقیقت جداست! یعنى هر چه از شریعت بگذریم به حقیقت ان میرسیم و حقیقت همه ادیان یکى است!!!!و ظاهر ادیان شبیه هم نیست اما باطن و حقیقت همه انها یکى است و تاکید به شریعت مارو از حقیقت دور نگاه میدارد!! از یک جایى به بعد میبایست از شریعت گذشت و به باطن ان رسید و این کارى است که فرقه هاى نوظهور میکنند و از یک جایى به بعد اعمال ظاهرى را کنار گذاشته مانند نماز خواندن و با اعلام این موضوع که ما به حقیقت رسیده ایم و نیازى به شریعت به معناى عام نیست!!
  که کلا با اصول اسلام در تخالف و تعارض است!!
  پس از ان قائل بر پلورالیسم دینى و بحث کثرت گرایى !! که باطن همه ادیان یکى است که پایه تفکرى ان جدایى دین از سیاست به معناى جکومت دینى و عدم تشکیل حاکمیت بر پایه شریعت است!!
  ایشان گرایش به تصوف دارند و کتابى به نام قلب اسلام نوشتمد و ان را تقدیم به احمد علوى کرده اند که از قطب هاى فرقه شازلیه است!! و فقط صوفیه و تصوف را قبول دارند!! که در دولت اقاى احمدى نژاد موجب سوق دولت به سوى انحراف بر پایه تفکر این دوستمون شدند!! و اعتقاد به مهرورزى و معنویت و عدالت دارند!! با تکیه بر مثلث تصوف ، شیرازى ها و جریان انحرافى که با مبناى تصوف دامن به شکل گیرى اتفاقات ان زمان شد!! و در کتاب قلب اسلام مدعى شده که تشیع پادشاهى رو بر خلافت ترجیح داده و در قران هیچ گونه اموزه اى مبنى بر جامعه سازى و حکومت ندارد!!
  در کل شریعت را بگذاریید کنار و حکومت هم تشکیل ندید و به اسم معنویت همه ادیان را پذیرفته و به باطن و حقیقت انها فکر کنید!!
  و تفکر بسیار خطرناکى است زیرا شریعت ،طریقتى است براى رسیدن به حقیقت که به کل در تفکر ایشان نادیده گرفته شده است!! و گفتمان اصلیه جریان انحرافى در معنویت ، مهرورزى و عدالت است که نگاه انها به مهدویت بر اساس تفکر شیخییه بسیار خطرناک است که قائل بر داشتن باب براى امام زمان عج است که خود موجب پدید امدن بابیت و بهایت شده است و دسترسى به امام زمان عج در زمان غیبت ممکن است!! و جزوات على یعقوبى که ابتداى شکل گیرییه دولت اقاى احمد نژاده که مفصل شده کتب اقاى نصر هانرى کربن بوده و تمامیه این حرفها از دهان اطرافیان احمدى نژاد مثل بقایى و مشایى زیاد شنیده شد!!!

 17. ایرانی

  با سلام
  برای اندیشمندان احترام قائلیم و این را هم می دانیم که غیر از ۱۴ معصوم کسی از خطا مبرا نیست و از طرف دیگر قول ایشان را مبنی بر اینکه قصد اصلاح و پادر میانی بین شاه و امام را داشته به دستور قبول قول مومن می پذیریم ( هرچند در همان ایام بسیاری از انقلابیون زیر شکنجه عمال ساواک، یا در تبعید یا در زندان بودند و …) و از طرف دیگر بسیاری از کسانی که به فکر و یا در حال کار برای بر اندازی جمهوری اسلامی هستند ( مثل جورج سوروس و … )، آزادانه به ایران رفت و آمد می کنند، از این رو چرا تنوانیم با سعه صدر پذیرای ایشان باشیم؟! و اساسا مگر یاری ظالمان ِ ایشان در این حد و اندازه بوده است که امنیت نداشته باشند؟

 18. م الف

  سلام تشکر از این که زندگی نامه یکی از دانشمندان را این جا آورده اید. اما کاش کمی اطلاعات بیشتری از ایشان می آوردید به عنوان مثال ایشان از طرف شاه مدتی رییس دانشگاه صنعتی بود و رییس انجمن فلسفی شاهنشاهی و درسال ۵۷ رییس دفتر فرح بود وخدمات شایانی به نظام شاهی انجام داد به پیشنهاد ایشان بود که فرح در میانه اوج گیری انقلاب به خدمت آیه الله خویی رفت تا شاید بتواند از قدرت وابهت انقلابی امام خمینی بکاهد و خروش انقلابی مردم را آرام کند ولی نتیجه ای نگرفت.همه این ها باعث شد که سید حسین نصر پس از انقلاب به اربابان شاه یعنی امریکا پناه ببرد.پر واضح ایت چنین افرادی نه تنها برای امریکا مضر نیستند بلکه مفید هم هستتند .زیرا با طرح مسیر های انحرافی می توانند نظر ها را به سمت دلخواه خود برگردانند بنا براین برای چنین افرادی آزادی بیان وهمه چیز فراهم است . ایشان از جمله افراد سنت گراست .دیدکاه های او در مورد سنت گرایی ومنشا تاثیر پذیری وگرایش به تصوف وبحث حکمت خالده از موضوعاتی است جای بحث بسیار دارد ودر این مختصر نمی گنجد .صرف نظر از این مسایل اگر بخواهیم به عنوان یک دانشمند وفرد اهل مطالعه و تحقیق به او بنگریم به تلاش ودانشش ارج می گذاریم اما سابقه سیاسی ومذهبی وملی ایشان ؟