علم معمولاً از خطا مبراست اما علما خيلی اوقات خطا می کنند.

شارژ هفته
شارژ ۱۱ گرگ ها گوزن‌های بدشانس رو نمی‌کشند؛ اونا گوزن های ضعیف رو می‌کشند! (از فیلم رودخانه ویند)
اینجا شارژ های هفتگی را جمعه به جمعه می نویسم.
دنبالم کن!
ثبت رایانامه در خبرنامه
ثبت شماره در خبرنامه

فروردین ۹۲ > بی ادب های بوستان چیتگر

آیا آن آقای به ظاهر محترم ، حتی یک بار هم ولو به قصد تفنن ، نگاهی به رساله ی مراجع تقلید نینداخته است که گفته اند : « امر به معروف و نهی از منکر نباید مترتب بر گناه باشد . » و حال آن که توهین و آبروریزی از مسلمان از گناهان بزرگ است ؟

در یکی از روزهای انتهایی فروردین ماه ، به اتفاق یکی از دوستان ، عازم بوستان چیتگر یا همان پارک جنگلی چیتگر در غرب تهران شدیم . نزدیک غروب بود و چیزی تا اذان مغرب نمانده بود و در  تپه های مُشرف بر این بوستان ، قدم می زدیم . تصمیم گرفتیم کم کم برگردیم و از بوستان خارج شویم اما من از دوستم خواستم دقایقی در قسمت بلندی که به خوبی به تهران ، اِشراف داشت ، بنشینیم که صدای نا به هنجار و گوش خراش مردی به گوش می رسید که فریاد می زد : « غلط کردی » ، « حرفِ مفت نزن » ، « گم شید برید پایین » !

کنجکاو شدم و به همراه دوستم در تاریکی و روی همان تپه به سمت آن صدا حرکت کردیم . نزدیک تر که شدیم ، دو هزاری مان دقیقاً جا افتاد که آن آقای به ظاهر محترم ، شاید همان نیروی انتظامی و یا شاید بسیج یا شاید حتی یک انسان عادی است که در لحظات اذان مغرب ، در فکر ارشاد و نهی از منکر مسلم و مسلمه ای بوده اند . 🙂

مختصری از « دیالوگ » یا به تعبیر بهتر « مونولوگ » این بزرگواران را می نویسم تا شما با وجدانِ خود و عقل سلیم خود قضاوت کنید : ( تعبیر مونولوگ را به کار بردم چرا که آن آقای به ظاهر محترم ، سخنان آن آقا و خانم را اساساً نمی شنید و همچنان به فحاشی و توهین خود ادامه می داد . )

آقای به ظاهر محترم : گم شید برید پایین
آقا : آقای محترم ، ما زن و شوهر هستیم
آقای به ظاهر محترم : حرفِ مفت نزن !
خانم : آقا چرا با ما مثل قاچاق چی ها حرف می زنید ؟
آقای به ظاهر محترم : می رید یا با اُردَنگی ببرمتون پایین ؟
آقا : یعنی چی آقا ؟!
آقای به ظاهر محترم : می گم گم شید پایین
خانم : ما زن و شوهریم آقا . این چه وضعیه ؟
آقای به ظاهر محترم : غلط کردی

نمی دانم آن آقا یا خانم راست می گفتند یا نه . اما حتی با فرض دروغ گفتن آن دو ، حتی با فرض نا محرم بودن آن دو و یا با هر فرضیه ی نا جور دیگری ، آیا آن آقای به ظاهر محترم ، حق چنین برخورد توهین آمیزی دارد ؟ آیا شریعت اسلامی و یا انسانیتِ انسان یا شعور خدادادی او ، اجازه می دهد که به همین راحتی در یک فضای پر رفت و آمد ، شخصیت و آبروی دیگری را به بازی بگیرد ؟ اگر آن خانم و آقای مسلمان و هم وطن راست بگویند ، آن آقای ارشاد کننده و یا به تعبیری ناهی از منکر ، چه پاسخی برای خدای خود خواهد داشت ؟ آیا آن آقای به ظاهر محترم ، حتی یک بار هم ولو به قصد تفنن ، نگاهی به رساله ی عملیه ی مراجع تقلید نینداخته است که گفته اند : « امر به معروف و نهی از منکر نباید مترتب بر گناه باشد . » و حال آن که تهمت و توهین و آبروریزی از مسلمان از گناهان بزرگ است ؟ آیا آن دوست بزرگوار پای هیچ منبری تا به حال نشنیده است که می گویند : « حفظ آبروی مسلمان از حفظ جان و مال او واجب تر است . » ؟

برای آن دوست بزرگوار متأسفم و بیش از آن برای آن بزرگ تر هایی که به دوستان این چنینی ، اجازه ی جولان دادن داده اند . شاید بهتر باشد قبل از آن که بخواهیم به حساب دیگران برسیم ، ابتدا به حساب خودمان برسیم و شاید …

امیدوارم که آنان که دستشان می رسد ، کاری بکنند و بی ادب های بوستان چیتگر و بلکه بی ادب های همه ی خیابان ها و بوستان های کشور را تأدیب نمایند ؛ بخصوص احیاناً آن بی ادب هایی که لباس حکومت اسلامی را به تن کرده اند و باز امیدوارم که آن چه نگاشته ام ، نوعی اشاعه ی فحشا محسوب نشود چرا که هدف نگارنده ، صِرفاً ایجاد دغدغه است .

ناگفته نماند که اعتقاد دارم در بطن و بدنه ی تمام متدینین کشورم و گشت ارشاد و بسیج و … ، افراد ارزشی و معتقد و متخلق فراوانی نیز حضور دارند اما حتی همین فساد اخلاقی حداقلی نیز نباید نا دیده و بی اهمیت تلقی شود .

مطلب فوق با توجه به تذکرات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ، اصلاح شده است .

 • من برای نظر شما و آزادی نظر شما احترام فراوان قائلم . نظر شما در این پایگاه ، بلافاصله منتشر می شود.
 • چنان چه آدرس رایانامه ی خود را وارد نمایید ، از پاسخ بنده آگاه می شوید.

از لطفتان سپاسگزارم
دیدگاه دیگران
 1. زهدی

  سلام
  بله خدا خطای بنده اش رو فراموش میکنه ، اما بنده ی خدا نه
  امر به معروف ونهی از منکر ما هم ، دچار افراط و تفریط شده و همه از مسیر مستقیم فاصله گرفته ایم . مچ کسی رو با فریاد گرفتن شده مایه افتخار ما ، ریا و ریاکاری شده خون تو رگ های ما …
  خدا یا پناه بر تو از شر خودنمایی ها به قیمت رسوایی دیگران
  با تشکر از تذکر به جای شما

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام و ارادت فراوان . از لطفتان متشکرم .
   البته برخی خطا ها را گاهی خدا هم فراموش نمی کند و بالعکس بنده ی خدا فراموش می کند .
   هر دو افراط و تفریط است 🙂

 2. مهدی دستمرد

  واقعا تاسف هم نمیشه خورد !
  البته من خودمم با چشم خودم رفتار از این بدتر دیده بودم، که فیزیکی بود اما خب نمیدونستم عفت کلام و خورد کردن شخصیت هم انجام میشه :/

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام و ارادت فراوان . گاهی از این بدتر ها هم انجام می شود . 🙂
   خدا همه ی ما را از انحرافات ، مصون بدارد .

 3. رضا حیدری

  با سلام
  آنچه مطرح کردید واقعیتی است که نمی شود انکارش کرد . مسلما همه کسانی که در گروه امر به معروف و نهی از منکر فعالیت می کنند شاید انسان های متعهدی نباشند. ولی رویکرد ما و برخورد انفعالی ما با این قضایا به نظر من خطرناک تر است. میدان اصلی امربه معروف هنگامی که از شخصیت های فرهنگی و دلسوز خالی باشد مسلما این میدان به همان میزان توسط شخصیت های غیر متعهد پر خواهد شد و مسیر نهایی این راه جز با رویکرد عمل و اعتقاد تحقق نخواهد یافت. یعتی امر به معروف کنیم و خود نیز معروف را در عمل انجام دهیم.
  با تشکر

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام محضر شما دوست مهربان و محترم .
   بنده نیز یک بار به همین مطلبی که شما فرموده اید در دست نوشته ای تحت عنوان « فرهنگ سازی که فرهنگ نمی شناسد » اشاره کرده ام . هم افعال و اعمال منزجر کننده ی این افراد و هم برخورد انفعالی مخالفین این اعمال ، اشکالات بزرگی است که متاسفانه در بستر جامعه ی متدیّن ما به وفور یافت می شود .

 4. بازدید کننده

  با سلام
  خیلی وقته من سایت شما را پیگیری می کنم ولی مطالب شما به روز نمی شه و قدیمی هستش . تم شما خیلی غمگین و دلگیره ، لطفا شادترش کنید و مطالب را گسترده و موضوعات بیشتر قرار دهید.

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام و ارادت محضر حضرتعالی .
   اگر خدا بخواهد قرار است سرعت به روز رسانی افزایش پیدا کند .
   در مورد قالب ، شاید در طول شش یا هفت ماه آینده امکان تغییر وجود داشته باشد .
   از نظر پر از لطفتون بسیار ممنونم .

 5. آخوند همه چی خوب

  چرا اینقدر ساده زیستی ؟ چرا اینقدر از دیگران نقل میکنی ؟ نظرت درمورد طلبه و روحانی چیه ؟ نظرت درمورد حذف نام کوروش ملعون از کتابها چیه ؟ نظرت درمورد ویرانی آثار طاغوت چیه ؟ نظرت در مورد فیلتر کردن همه این سایتها جز سایتهای مذهبی چیه ؟ نظرت در مورد اسلامی کردن دانشگاها چیه ؟ نظرت در مورد خودکشی چیه ؟ من از دست تو و امثال تو میخوام خودکشی کنم نظرت چیه؟ به کدوم طبقه ای جهنم میرم اگه آشنایی چیزی داری سفارش کن منو به بد ترین جاش ببرن مرسی از لطفت بزرگوار
  راستی همون طلبه بمون چون کمتر از این لیاقت نداری

  • امیر کریمی گنابادی

   سلام … چی شده دوست من ؟!
   کم کم در همه ی این مواردی که گفتید ، صاحب نظر میشم اگه خدا بخواد 🙂

 6. رسول احمدی فر

  از این رفتار در جامعه زیاد دیده میشه

 7. مریم

  اصل بر عدم برائت است 😆

  • امیر کریمی گنابادی

   با سلام و عرض ارادت
   همون طور که خواجه حافظ شیرازی می خواستند طرحی نو دراندازند ، حال با این اصل عملی که شما گفتید باید نهی از منکر نو دراندازیم . 🙂

 8. راه نشین

  فکر کنم بعضی هامون (( اسلام )) رو اشتباهی متوجه شدیم
  باید به این درک برسیم که اسلام دین تندخویی و خشونت نیست . . .

 9. ایرانی

  البته باید دید داشتند چه کار می کردند که آن آقا به این حد از خود بی خود شده بود!
  آیا نباید به حیا در روابط زن و مرد قائل بود؟
  آیا انجام روابط جنسی از اول تا آخر در مکانهای عمومی دنیا مجاز است؟